Biologia

Biologia

W ramach dni otwartych Politechniki Opolskiej, dnia 30.03.2017 br. klasa ID wzięła udział w warsztatach dotyczących podstaw zdrowego odżywiania się. Były to warsztaty gastronomiczno-kulinarne. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, podczas których realizowaliśmy ciekawe zadania. Pierwszym z nich było przygotowanie pizzy z dowolnymi składnikami. Wybór był ogromny – od dodatków słodkich po tradycyjne. Zadanie zdecydowanie trafiło w nasz gust, ponieważ na koniec każdy mógł zjeść przygotowaną przez siebie porcję. Najedzeni, przeszliśmy do kolejnego etapu zajęć. Tym razem była to gra zbliżona zasadami do Milionerów o nazwie Kaloramia. Została ona przygotowana i poprowadzona przez dr inż. Dominikę Matuszek. Dziewczyny sprawnie odpowiadały na pytania dotyczące zdrowej żywności – były pytania na przykład o największą zawartość błonnika czy witaminy A w produktach spożywczych. Oczywiście na koniec nasze koleżanki zostały nagrodzone. Podczas zajęć towarzyszyli nam studenci Politechniki Opolskiej, którzy z chęcią odpowiadali na nasze pytania dotyczące uczelni i różnych kierunków studiów. Po warsztatach zyskaliśmy dużo nowych informacji, które na pewno wykorzystamy na co dzień. Była to ciekawa alternatywa standardowych zajęć.

Autor: Laura Seidel kl. ID

 

Kulin 1

Kulin 2

Kulin 3

Kulin 4

RESTART A HEART

16 października 2013 r. w całej Polsce odbywało się bicie rekordu Polski w resuscytacji krążeniowo-oddechowej na jak największej liczbie fantomów.

W tej ciekawej akcji uczestniczyło wiele osób z opolskich szkół, w tym grono reprezentantów z naszego liceum, uczniowie kl. I E: Jagoda Nowak, Estera Płużek, Daria Warchoł, Dawid Szymski, pod opieką pani wicedyrektor Bożeny Bujacz.

r2.jpg

r3.jpg

Uczniowie naszej szkoły z pasją i zaangażowaniem wprowadzali w życie hasło "Uruchomić ponownie serce", w rytm płynącego z głośników Stayin' Alive, oficjalnego hymnu resuscytacji. Praca na fantomach rozpoczęła się o godzinie 12, a zakończyła o 12:30. W ćwiczeniach służących ratowaniu życia uczestniczyli nie tylko uczniowie, lecz także przypadkowi przechodnie. Zostało również udzielonych wiele wywiadów.

r1.jpg

 

Projekt odbył się w ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca - "Restart a Heart", który jest odpowiedzią na Deklarację Parlamentu Europejskiego.

Ogólnopolskim organizatorem akcji jest Polska Rada Resuscytacji oraz Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

 

Dwoje uczniów zakwalifikowanych do centralnej Olimpiady Biologicznej!

26 stycznia 2013 r. odbyły się zawody okręgowe tegorocznej Olimpiady Biologicznej, do których zostało zakwalifikowanych 6 uczniów V LO.

Dwoje z nich uzyskało z testu więcej punktów niż przewiduje ustalone dla całego kraju minimum. Wyniki te pozwoliły

Agnieszce Pasiece z kl. III D zająć drugie miejsce w województwie

a Bartoszowi Skoniecznemu z kl. III E - trzecie miejsce w województwie.

Można już oficjalnie podać, że Agnieszka i Bartek będą uczestnikami

zawodów centralnych, które odbędą się w dniach 13-15 kwietnia 2013 r.

Sukces uczniów jest uważamy za spektakularny między innymi dlatego, że są to pierwsi laureaci szczebla okręgowego i kandydaci do etapu centralnego Olimpiady Biologicznej w 20-letniej historii szkoły!

Składamy więcej niż gorące gratulacje obojgu laureatom oraz opiekunowi merytorycznemu całej 6-osobowej grupy z "Piątki"

mgr Urszuli Pisarek

Na uwagę zasługują również bardzo dobre wyniki pozostałej czwórki uczniów z klasy drugiej:

Angeliki Gogolin (2E), Ewy Pietruczuk (2E), Aleksandry Świerszcz (2E) i autora wyróżnionej pracy badawczej Dominika Glinki, którzy - mamy nadzieję - będą reprezentowali V LO również w następnej olimpiadzie.

    W ubiegłym tygodniu kl.1D wyruszyła po nową wiedzę do Wrocławia. Celem tego wyjazdu było poszerzenie naszej wiedzy na temat świata roślin i zwierząt. Dlatego, zgodnie z sugestią pani prof. B. Bujacz, postanowiliśmy odwiedzić Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie udało nam się obejrzeć cztery wystawy tworzące największą ekspozycję w Polsce, tj:

„Świat roślin”

„Świat zwierząt”

„Układ kostny kręgowców”

„Owady i człowiek

    Jednym z najcenniejszych eksponatów w kolekcji muzeum jest przedstawiony na wystawie "Układ kostny kręgowców" szkielet wymarłego przed 10 tys. lat jelenia olbrzymiego (Megaceros giganteus). Rozpiętość poroża tego gatunku wynosiła ponad 3 m.

    W swoich zbiorach Muzeum posiada także najlepiej zachowaną w Polsce czaszkę tura (Bos primigenius), przodka bydła domowego. Zwierzę to zostało wytępione całkowicie w Średniowieczu.

    Na wystawie "Świat zwierząt" obejrzeliśmy jedyny w kraju kompletny szkielet największego zwierzęcia, jakie kiedykolwiek żyło na ziemi: płetwala błękitnego (Balaenoptera musculus).

    To tylko kilka z licznych eksponatów, o których w wyjątkowo ciekawy sposób opowiadała jedna z pracownic muzeum.

    Po tej fascynującej 'lekcji' udaliśmy się na godzinny spacer do Ogrodu Botanicznego i wszyscy wróciliśmy do Opola z uśmiechami na twarzy, bogatsi o nową wiedzęSmile

                                  (foto: P.Sleziona kl. ID) 

8 kwietnia 2011 r., po zakończeniu sesji popularno-naukowej "Bioróżnorodność wśród nas", zostały wręczone nagrody zwycięzcom i wyróżnionym w szkolnym konkursie fotograficznym

I miejsca - statuetkę, dyplom, i nagrodę w postaci jednego, dowolnie wybranego dnia bez pytania zdobyli:

1. Agnieszka Pałczyńska  z kl. II E

2. Rafał Philipp z kl. I E

3. Martyna Hajduk z kl. I D

II miejsca - dyplom i dzień bez pytania zdobyli:

1. Sandra Sozańska kl. I D

2. Jessica Wajman  kl. III E

3. Ewa Czajka       kl. I A

III miejsca - dyplom i dzień bez pytania zdobyli:

1. Martina Nowak z kl. I D

2. Monika Duda z kl. I C

3. Justyna Taboł  z kl. I F

IV miejsca - dyplom, zdobyły :

1. Małgorzata Hawryluk  z kl. II D

2. Natalia Gergont z kl. II E

 

Komisja miała bardzo duże trudności z wyłonieniem zwycięzców, ponieważ wszystkie zdjęcia były interesujące. Gratulujemy wszystkim, którzy zgłosili swoje prace do konkursu.

Logowanie