Historia

historia

Pamiętaliśmy o rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Getto1

   Aby przypomnieć wszystkim uczniom naszego liceum o 72. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim klasa II B, pod opieką mgr Grażyny Binkowskiej, przygotowała w łączniku szkoły tablicę ze zdjęciami i najważniejszymi  informacjami o wydarzeniu, którego początek datuje się na 19 kwietnia 1943 r.

Getto2

dr-piotr-stanek-3.jpg

Wykład dra P. Stanka o polskim ruchu oporu

W poniedziałek 08.12.2014 r. mieliśmy okazję wysłuchać wykładu dra Piotra Stanka, kierownika działu naukowo-badawczego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach.

W swojej prezentacji, pt.”Cywilny i wojskowy ruch oporu w czasie II Wojny Światowej. Sylwetka Witolda Pileckiego i Stefana Korbońskiego” przybliżył nam bohaterów tamtego okresu. Z zainteresowaniem słuchaliśmy nowych informacji, których nie znajdziemy w szkolnych podręcznikach do nauki historii. Pan doktor pokazał nam bohaterstwo i odwagę ludzi żyjących w tamtych czasach. Poznaliśmy wiele ciekawostek i szczegółów z życia Pileckiego i Korbońskiego.

Dzięki tej prezentacji mamy inne spojrzenie na świat podczas II Wojny Światowej. Takie wykłady sprawiają, że lepiej przyswajamy wiedzę. Spotkanie wszystkim bardzo się podobało.

Monika Polednia, kl. II B

Podróż w czasie – na średniowieczny Śląsk Opolski

W dniu 24 października 2013 r. uczniowie klas 2B i 2F uczestniczyli w spotkaniu z profesor Anną Pobóg-Lenartowicz z Uniwersytetu Opolskiego oraz jej dwiema asystentkami.

Na początku spotkania Pani Profesor wygłosiła wykład pt. „Aspiracje książąt opolskich do tronu krakowskiego w średniowieczu”. Wzbudził on ogromne zainteresowanie, ponieważ uzmysłowił uczniom, jak blisko najwyższej władzy byli książęta z naszego regionu, mimo iż żaden nie zagościł zbyt długo w stolicy. Ku zdumieniu niektórych z nas okazało się, że także kobietom udało się osiągnąć sukces na krakowskim tronie. Jedną z nich była matka Władysława Łokietka – Eufrozyna.

Po fascynującym wykładzie przyszedł czas na ćwiczenia, w ramach których uczniowie za pomocą analizy źródeł tworzyli drzewo genealogiczne średniowiecznych książąt opolskich. Zadania te były dla uczestników wskazówką, jak analizować źródła, tworzyć potrzebne informacje oraz jak trafnie formułować wnioski. Wszystkie wymienione wyżej umiejętności są sprawdzane na egzaminie maturalnym.

Owo spotkanie przybliżyło uczniom historię naszego regionu. Zapewne większość sięgnęła do innych źródeł, aby jeszcze bardziej zgłębić dawną historię Śląska Opolskiego.

Spotkanie zorganizowała mgr Grażyna Binkowska.

Tekst: Katarzyna Warzecha (kl. 2F)

Relacja z realizacji projektu historycznego

W dniach 8 i 9 października 2013 r. jako klasa IIIF pod opieką Pani Sylwii Antczak i Pani Grażyny Binkowskiej uczestniczyliśmy w dwudniowym wyjeździe do Oświęcimia i Łambinowic w ramach projektu „Lamsdorf – Auschwitz. Auschwitz – Lamsdorf”, zorganizowanym przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Pierwszy dzień spędziliśmy w Miejscu Pamięci i Muzeum w Oświęcimiu. Po kilkugodzinnym zwiedzaniu byłych niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz I i Auschwitz II – Birkenau, podczas którego bliżej poznaliśmy ich tragiczną historię, wzięliśmy udział w wykładach prowadzonych przez pracowników Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Podczas pierwszego z nich przedstawiono nam historię Witolda Pileckiego, natomiast tematem drugiego był los brytyjskich jeńców wojennych w oświęcimskich obozach. Na zakończenie dnia przygotowano dla nas krótkie warsztaty, podczas których na podstawie materiałów znajdujących się na jednej z wystaw na terenie muzeum odpowiadaliśmy na pytania związane z tematyką obozową. Po przejeździe do Łambinowic mieliśmy trochę czasu dla siebie, a potem udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.

Drugiego dnia braliśmy udział w warsztatach w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Na początek obejrzeliśmy kilkunastominutowy film, który „w pigułce” charakteryzował muzeum oraz znajdujące się na jego terenie ekspozycje. Następnie zwiedziliśmy wystawę dotyczącą obozów jenieckich w Łambinowicach, na której znajdowało się wiele ciekawych multimedialnych i interaktywnych materiałów.

       

Otrzymaliśmy także karty pracy, które wypełnialiśmy, korzystając ze źródeł zamieszczonych na wystawie. Później podzielono nas na dwie grupy i rozpoczęliśmy pracę „w terenie” – część klasy pracowała na terenie pozostałości Stalagu VIII B, a część na terenie byłego Stalagu VIII F. Na miejsca docieraliśmy rowerami, co dla wielu z nas stanowiło dodatkową atrakcję. Po obiedzie zaplanowano dla nas ostatni punkt programu – kolejne wykłady, podczas których słuchaliśmy między innymi o Maksymilianie Marii Kolbe oraz następną część warsztatów, na których mogliśmy zapoznać się z unikatowymi materiałami pochodzącymi z czasów wojny, takimi jak oryginalne zdjęcia, listy czy kartki spełniające rolę obozowej waluty. Po tym pracowitym dniu, bogatsi o cenną wiedzę i doświadczenia wczesnym wieczorem wróciliśmy do Opola.

Wyjazd do Oświęcimia i Łambinowic, podczas którego mieliśmy okazję nie tylko zwiedzić ważne dla historii naszego kraju miejsca, ale także wziąć udział w interesujących warsztatach, możemy uznać za bardzo udany. Dzięki niemu zgłębiliśmy wiedzę na temat obozów wojennych, a także mogliśmy poczuć atmosferę obozów w Auschwitz i Lamsdorf. Projekt był także doskonałą okazją do zdobycia nowych doświadczeń oraz integracji klasy.

Tekst: Dawid Podsiadło (kl. III F)

Zdjęcia udostępnione przez CMJW w Łambinowicach-Opolu

Spotkanie z uczestnikiem Powstania Warszawskiego

7 października 2013 r.  gościem naszej szkoły, wraz z żoną, był uczestnik Powstania Warszawskiego Pan Romuald Majewski. Wspomnień kombatanta wysłuchali uczniowie maturalnej klasy humanistycznej (III F) i klasy II C, którzy wiosną będą przygotowywać oprawę artystyczną sesji popularno-naukowej, poświęconej 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

    

Z opowieści Pana Majewskiego, w "godzinie W" 15-letniego chłopca, poznaliśmy nastroje panujące wśród polskiej młodzieży zaangażowanej w działalność podziemia, przygotowania do walki zbrojnej, trudności związane z przeprowadzaniem szkoleń w warunkach okupacyjnych. Ogromną wartość tej relacji stanowiła ich wiarygodność, wynikająca nie tylko z samego faktu uczetniczenia powstańca w tym wydarzeniu, ale przede wszystkim z umiejętności opisania ówczesnej rzeczywistości bez patosu, połączonej z próbą oddania odczuć młodego człowieka, bliskich tym samym dzisiejszemu młodemu słuchaczowi.

Spotkanie to było wynikiem współpracy V LO z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach, które zorganizowało uroczystości związane z rocznicą przybycia do obozu w Lamsdorf pierwszych transportów byłych powstańców.

Tekst: Marzena Kowalska

Zdjęcia: przekazane przez CMJW w Opolu-Łambinowicach

Logowanie