Archiwum

Auschwitz - Birkenau - niezwykłe muzeum, w którym nie zobaczysz eksponatów sprzed kilku lub kilkunastu stuleci, nie zobaczysz charakterystycznych dla epoki strojów, mebli, obrazów...
Zobaczysz jednak w setkach zdjęć, niezliczonej ilości walizek, butów, wreszcie włosów (!) zgromadzonych w oszklonych gablotach, celach więziennych, piecach krematoryjnych tragedię setek tysięcy ludzi z całej Europy, którym kres życia wyznaczyli hitlerowscy naziści, wysyłając ich w bydlęcych wagonach do małego miasteczka na terenie Generalnej Guberni - Auschwitz.
Dziś w Oświęcimiu mieści się Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz - Birkenau -miejsce martyrologii narodów całej Europy, miejsce eksterminacji Żydów w czasie II wojny światowej.
Uczniowie klas trzecich naszego liceum w listopadzie br. mieli możliwość uczestniczenia w niezwykłej lekcji historii, która odbyła się właśnie we wspomnianym wyżej miejscu.

Żaden opis w podręczniku historii nie odda grozy obozu koncentracyjnego: brama wejściowa z napisem "Arbeit macht frei", Ściana Śmierci, cela ojca Kolbego, szubienica na placu apelowym, komory gazowe, natryski, z których zamiast wody wydobywał się śmiertelny cyklon B, rampa w Birkenau, zbite z kilku desek prycze i podziurawione dachy...I setki zdjęć wychudzonych do granic niemożliwości ludzkich twarzy, postaci w pasiakach z wytatuowanymi na przedramieniu obozowym numerem....
Byliśmy wstrząśnięci ogromem nieludzkiego okrucieństwa, ogromem ludzkiego cierpienia, ale i heroizmu, bo pani przewodnik oprowadzająca nas po terenie muzeum, niezwykle ciekawie opowiadała nam o solidarności, jaka panowała wśród więźniów, przyjaźniach, a nawet o miłościach, jakie rodziły się w tych nieludzkich warunkach...
Z ogromnym wzruszeniem staliśmy w milczeniu pod Ścianą Śmierci, pamiętając o tak wielu ofiarach faszyzmu, których jedyną winą było to, że nie godzili się na nazizm, totalitaryzm...

1 2

Wracaliśmy do domów zadumani, doceniając, jakim szczęściem jest żyć w wolnym kraju, w czasie pokoju...

 

W wyjazdach do Muzeum Auschwitz-Birkenau jako dodatkowych lekcjach, pogłębiających wiedzę z zakresu historii i języka polskiego uczestniczyli w tym roku uczniowie wszystkich klas maturalnych naszego liceum.

Logowanie