Podstawy przedsiębiorczości

podstawy przedsiębiorczości

Udział uczniów V LO w konkursach z zakresu przedsiębiorczości

13 marca 2014 r. na Politechnice Częstochowskiej odbył się II etap Olimpiady Przedsiębiorczości i Zarządzania. Naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Musz z klasy I B, Mateusz Bartela z I A, Mateusz Glattki z II C, Krzysztof Frąsiak III E oraz Przemysław Ślęzak z III F.
Rywalizacja była zacięta. Niestety, najlepszemu - Mateuszowi Barteli zabrakło 1 punktu, by awansować do ścisłego finału. Liczę, że zdobyte doświadczenie pozwoli mu w kolejnym roku na zdobycie znacznie lepszej pozycji.

10 kwietnia 2014 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu odbył się Finał Regionalny konkursu organizowanego przez Business Centre Club "Najlepsze Zajęcia z Przedsiębiorczości", w którym udział wzięło 10 zespołów z województw opolskiego i dolnośląskiego. Po całym dniu zmagań Kapituła konkursu wyłoniła najlepsze zespoły z regionu. Trzecie miejsce zdobyli: Aleksandra Cichoń, Tamara Tarnowska, Patryk Lipiec, wszyscy z klasy I C. Zadaniem było przygotować strategię marketingową przedsiębiorstwa przedstawionego w case study. Następnie zespół miał 3 minuty, by zaprezentować pracę przed Kapitułą i pozostałymi uczestnikami. Zespół z klasy I C był jednym z najmłodszych i jako jedyny uzyskał gorące brawa od wszystkich zebranych.
    pp2
W konkursie na biznesplan turystyczny organizowanym przez WSB Opole oraz Opolską Regionalną Organizację Turystyczną dwa zespoły awansowały do finału i wzięły udział w całodziennych warsztatach i wykładach na WSB. Następnie Mateusz Bartela i Radosław Szewczyk z klasy I A oraz Dawid Lechicki i Piotr Malorny z klasy III C mieli kilka dni, by stworzyć prezentacje własnych pomysłów na biznes turystyczny. Ostateczną decyzją jury laureatami 2. miejsca oraz zdobywcami tabletów marki Samsung zostali Dawid Lechicki oraz Piotr Malorny. Panowie odbierali nagrody 16 maja już jako absolwenci naszej szkoły. Obu życzymy powodzenia w podejmowaniu życiowych wyzwań.

Tekst: mgr Magdalena Micuła opiekun uczniów biorących udział w konkursach


W dniach 20-23 maja w Warszawie odbyła się VI edycja projektu CEMS Chance, w której wziął udział nasz uczeń Filip Mrozek. Projekt jest organizowany przez studentów SGH, którzy chcą pomóc zdolnym i utalentowanym uczniom III klasy gimnazjum i I klasy szkół ponadgimnazjanych w podjęciu decyzji edukacyjnych i zaplanowaniu ścieżki zawodowej. Na startujących około 300 osób, tylko 35 ma szansę wzięcia udziału w projekcie, uczestnicząc w pełnych motywacji warsztatach.

Uczestnicy brali udział w wielu zajęciach prowadzonych przez mniej lub bardziej znane postacie. Jednym z gości był Przemysław Babiarz znany  polski dziennikarz i komentator sportowy, który opowiadał o własnej ścieżce zawodowej oraz swoich wzlotach i upadkach. Uczestników odwiedził także znany prezenter radia Zet, Marcin Wojciechowski. Uważa on, że warto podążać za marzeniami i nie poddawać się. O aktualnych możliwościach, jakie płyną z internetu, warsztaty prowadził Maciej Budzich, Właściciel Bloga MediaFun. Nie zabrakło też czasu na zwiedzanie stolicy czy wzajemne poznawanie się z uczestnikami.

Tekst: Filip Mrozek


25 marca klasa IIC uczestniczyła w debacie na temat przedsiębiorczości " Stąd do sukcesu". Debatę zorganizował Narodowy Bank Polski a odbyła się ona w auli Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Opolskiego . Podczas debaty doświadczony psycholog biznesu pani Katarzyna Korpolewska oraz ekonomista i przedsiębiorca pan Marek Zuber podzielili się własnym doświadczeniem oraz przemyśleniami w pięciu obszarach tematycznych:

1. Biznes tworzony z pasji

2. Ile kosztuje prowadzeni Firmy

3. Finansowanie biznesu

4. Docieranie do klienta

5. Prowadzenie działalności w czasach kryzysu

Na debacie obecni byli także właściciele dużych firm z naszego regionu, którzy podzielili się własnymi doświadczeniami w tworzeniu i prowadzeniu biznesu.

W dniu 19 marca 2010 r. dwie koordynatorki projektu w którym uczestniczy nasza szkoła "Moja firma w mojej gminie" odbyły tradycyjne szkolenie w Centrum Szkoleniowym Euro Silesia. Na zdjęciu uczennice Agata Bratkowska z klasy IC oraz Anna Mazur z klasy IIC pod opieką mgr Danuty Hausner

Miło nam poinformować, że do II etapu konkursu "Najlepsze zajęcia" z przedsiębiorczości organizowanego przez Studenckie Forum Business Centre Club dostały się dwie drużyny z naszej szkoły: Klasa IIID (Anna Gieruszyńska, Sonia Świerc, Brygida Pielawa) oraz Klasa IIIA ( Rafał Zajfert, Paweł Madej, Tomasz Wałaszek). Serdeczne gratulacje
OKRĘGOWY ETAP OLIMPIADY WIEDZY O FINANSACH

W dniu 6 listopada 2009 r. w Wyższej Szkole Bankowej w Opolu odbył się okręgowy etap Olimpiady Wiedzy o Finansach, w którym uczestniczyło trzech uczniów naszej szkoły: Piotr Kobus (kl. III A), Aleksander Krajewski (kl. III A) i Aneta Weber (kl. III C). Naszym reprezentantom nie udało się zakwalifikować do etapu centralnego, ale była to pierwsza reprezentacja naszej szkoły w tych wymagających specjalistycznej wiedzy zawodach.

Konkurs składał się z dwóch etapów:

- test z wiedzy o narzędziach rynku kapitałowego

- symulacyjna gra komputerowa "Banki w akcji"

Na zdjęciu nasi reprezentanci  z opiekunem Panią mgr Danutą Hausner

 

Logowanie