Motto:
„...trzeba ludzi uczyć w granicach możliwie najszerszych, nie z książek czerpać mądrość, ale z nieba, z ziemi, z dębów.”
J. A. Koneński
Nagrodą za zajęcie I miejsca w konkursie „Maria Skłodowska-Curie – wpływ jej odkryć na współczesny świat” był wyjazd do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wycieczka odbyła się 29 maja 2012 roku i uczestniczyli w niej uczniowie kl. 1A.
Celem wycieczki naukowej było łączenie obserwacji z przyswojeniem nowych pojęć, rozwijanie spostrzegawczości oraz kształcenie naukowego poglądu na świat. Zwycięzcy konkursu mieli możliwość w sposób praktyczny poznawać otaczające nas zjawiska i rządzące nimi prawa. To także świetna okazja, by zarazić naukową pasją młodzież. Mamy nadzieję, że się nam to udało.
W Instytucie Fizyki osobiście powitała nas pani prof.dr hab. Ewa Dębowska, prodziekan wydziału do spraw dydaktycznych. Przedstawiła nam ofertę edukacyjną uczelni wrocławskiej oraz jej strukturę w formie prezentacji multimedialnej.
Mieliśmy okazję poczuć się studentami ...
Następnie w ramach warsztatów podzieleni na 2 grupy, uczniowie doświadczalnie wyznaczyli stałą grawitacji oraz wartość prędkości światła.
Umysły ścisłe, wielbiciele komputerów mogli też porozmawiać z profesorami Wydziału Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz poznawać zasadę działania specjalistycznej aparatury np. mikroskopu elektronowego i zobaczyć pojedyncze atomy m.in. krzemu.
Zwiedzili pracownie: mechaniki, eklektryczną, optyczną oraz jądrową. Doktoranci zapoznali uczestników z podstawami spektroskopii elektronowej. Jednakże największe zaciekawienie towarzyszyło podczas wykonywania pomiarów w pracowni fizyki jądrowej. Kamil i Kuba zostali nawet asystentami pana profesora.
Mamy nadzieję, że niezapomniane wrażenia przyczynią się do trwałego zapamiętania zdobytych wiadomości oraz zwiększą twórczą aktywność na lekcjach z różnych przedmiotów. Do Opola wróciliśmy bogatsi o … nowe doświadczenia.
Niektórzy uczniowie podejmą studia na Uniwersytecie Wrocławskim, dlatego też już od jutra zabierają się ostro do nauki, bo konkurencja jest duża.