Wf z klasą

Podsumowujemy cały rok pracy nad programem "WF z Klasą"

„WF z Klasą” to program Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowany przy wsparciu „Gazety Wyborczej” i portalu Sport.pl. Działania współfinansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Program jest objęty honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej, Ministra Sportu i Turystyki oraz Ministra Zdrowia. Działania w roku szkolnym 2015/2016 realizowane są przy wsparciu PGNiG.

Program „WF z Klasą” wspiera nauczycieli wychowania fizycznego i inspiruje ich do prowadzenia bardziej atrakcyjnych i innowacyjnych lekcji. Zajęcia – tak obowiązkowe, jak i dodatkowe – mogą być bardziej zróżnicowane i bliższe oczekiwaniom młodych ludzi. Wierzymy, że to najlepsza droga do zwiększenia aktywność dzieci i młodzieży oraz podniesienia prestiżu WF-u i frekwencji na lekcjach.

 

W roku szkolnym 2014/2015, po zarejestrowaniu się na stronie CEO, szkoła zaczęła realizować zadania wyznaczone w programie:

1. Założenie bloga http://blogiceo.nq.pl/plovopole/, na którym umieszczane są opisy realizacji zadań tak obowiązkowych, jak i tych nieobowiązkowych.

Zadania obowiązkowe to :

- SOS (Sportowy Okrągły Stół) - szkolna debata na temat udoskonalania zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole, na której uczniowie wspólnie wybrali dwa główne zadania do zrealizowania: zdrowe odżywianie oraz zajęcia poza szkołą.

- LAS (Lokalna Akcja Sportowa) - Istotą LAS-u jest włączenie do działań społeczności lokalnej: My zorganizowaliśmy dwie takie akcje: Turniej siatkówki o puchar dyrektora PLO V dla zawodników niezrzeszonych oraz Turniej Siatkówki na Dzień Otwartych Drzwi, gdzie zawodnikami byli uczniowie, absolwenci oraz nauczyciele.

   wf siatkwka

Zadania nieobowiązkowe:

- Odwrócona lekcja - zakłada odwrócenie tradycyjnego modelu: przekazywanie wiadomości na lekcji, ćwiczenie i utrwalanie ich w ramach pracy domowej. Praca domowa zadawana jest jakby przed lekcją, jako wprowadzenie do niej – uczniowie, korzystając z materiałów przygotowanych lub wybranych wcześniej przez nauczyciela zapoznają się z tematem lekcji przed zajęciami. Nasza odwrócona lekcja spodobała się tak bardzo organizatorom akcji WF z Klasą, że została przez nich zaprezentowana na stronie internetowej. Tak piszą o naszej lekcji na portalu wf z klasą! http://blogiceo.nq.pl/plovopole/2014/12/21/poloneza-czas-zaczac-czyli-pomysl-na-odwrocona-lekcje-doceniony-przez-wf-z-klasa/

W listopadzie 2014 r. nasz blog został ogłoszony blogiem miesiąca (1 miejsce na wszystkie blogi biorące udział w programie).

- wf dla dziewczyn - realizowaliśmy zajęcia takie jak: samoobrona, joga, fitness, tabata.

   wf samoobrona   wf samoobrona 2

- zajęcia dla mniej wysportowanych: Speed- ball dla każdego

   wf speed ball

W ramach zadań obowiązkowych zorganizowaliśmy:

- Zdrowe odżywianie, a w nim: comiesięczny konkurs kulinarny dla uczniów, a w nagrodę wyjście na kolację oraz udział w warsztatach sushi prowadzonych przez Agnieszkę Młyńską.

   wf zdrowie   wf sushi

- Zajęcia poza szkołą: wyjście na lodowisko, jogging + siłownia w plenerze, nordic-walking, rolki, aktywne spacery oraz duża akcja: Krokomierz piechotą do zdrowia gdzie młodzież wspólnie w czasie wolnym przeszła 22749,41 km:)

   wf siownia   wf kijki

Program realizowany w naszej szkole został doceniony i Agnieszka Młyńska została mianowana lokalnym liderem, blog który prowadziła został dodatkowo oznaczony jako blog "Innowacyjny", "promujący sport".

- nowe zajęcia pozaszkolne: speed-ball, piłka nożna dziewcząt

Poniżej zamieszczamy fragment maila, który otrzymaliśmy od głównej koordynatorki programu „WF z Klasą”.

...serdecznie dziękujemy za Wasze pomysły, aktywność i energię włożoną w realizację programu. Nasz katalog Dobrych Praktyk powiększa się każdego dnia, co ogromnie nas cieszy i sprawia, że mamy jeszcze więcej motywacji do planowania III edycji programu... Anna Gilla koordynatorka programu WF z klasą

...Zacznę od tego, że blog Waszej szkoły bardzo mi się podoba. Zrealizowaliście wiele działań, a ich opisy są ciekawe i napisane lekkim stylem, co powoduje, że czytałam je z przyjemnością :) Jestem pod wrażeniem! Oba zadania zostały wykonane na bardzo wysokim poziomie. Zrealizowaliście wiele ciekawych, kreatywnych pomysłów, które, jak widać na zdjęciach przyciągały coraz więcej uczniów i uczennic.

Jeśli chodzi o zadanie "zdrowe odżywianie", to wspaniałe móc obserwować tak aktywną szkołę, która proponuje młodzieży różne formy, od tygodnia kulinarnego, po konkursy, warsztaty suhi... Jednym słowem: SUPER.

Co do kolejnego zadania, wspaniale, że wykorzystaliście krokomierz na zajęciach oraz wyjściach poza szkołę, a także różne formy aktywności, w których udział brały zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Bardzo się cieszę, że zrealizowaliście dodatkowe zadanie. Zadania do wyboru z czystą przyjemnością uznaję za zaliczone :)

Lokalna Akcja Sportowa jest opisana zwięźle i rzetelnie, a planowanie imprezy, które zamieściliście na blogu dostarcza cennych informacji. W kolejnej edycji programu, do której już teraz serdecznie Was zapraszam, warto pomyśleć nad urozmaiceniem wydarzenia o nowe dyscypliny sportowe.

Dziękuję za świetną przygodę, której dostarczaliście czytelnikom na blogu przez cały rok. Zaliczam Waszej szkole II edycję programu WF z Klasą i życzę świetnego, sportowego wypoczynku. Certyfikaty ukończenia programu otrzymacie w sierpniu. Do tego czasu zachęcam do zaglądania na bloga. Pojawi się na nim kilka dodatkowych informacji...Magda Jarocka Zespół WF z klasą, Warszawa.

 

wf z klasą7.jpg

"WF z Klasą" - podstawowe informacje o programie

Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr V jako jedyne liceum w Opolu przystąpiło w tym roku szkolnym do programu „WF z Klasą” i po zdobyciu w ubiegłym roku tytułu „Szkoły w ruchu” ubiega się o następny certyfikat. Działania te po raz kolejny zostały podjęte przez mgr Agnieszkę Młyńską.

„WF z Klasą” to program wprowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej przy wsparciu „Gazety Wyborczej” i portalu Sport.pl

Honorowy patronat nad nim objęły: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Celem programu jest znalezienie pomysłów na organizowanie jeszcze ciekawszych lekcji wf i zróżnicowanie tym samym zajęć wychowania fizycznego tak obowiązkowych, jak i nadobowiązkowych.

Aby otrzymać certyfikat „WF z klasą”, należy podjąć obowiązkowe działania, takie jak: zorganizowanie debaty pod nazwą „Sportowy Okrągły Stół” i wybranie dwóch zadań do realizacji w szkole, założenie bloga oraz zaplanowanie Lokalnej Akcji Sportowej.

Pierwszym działaniem w ramach projektu było zorganizowanie 7 listopada 2014 r. „Sportowego Okrągłego Stołu”(SOS).

„Cieszę się również, że w organizacji i koordynacji przebiegu SOS-u aktywnie uczestniczyli uczniowie, kadra nauczycielska i dyrekcja. To ważne, aby cała społeczność szkolna uczestniczyła w tym wydarzeniu – a Wam udało się to osiągnąć, brawo!” – napisała Magdalena Jarocka, moderator programu „WF z Klasą”.

Obrady, w których uczestniczyli przedstawiciele z wszystkich klas V LO, i gorąca dyskusja pozwoliły ustalić, jakich zmian na zajęciach wf najbardziej oczekiwaliby uczniowie oraz wybrać dwa zadania do realizacji w tym roku szkolnym.

Będą to:

1/ Zajęcia poza szkołą - zintensyfikowane zostaną, prowadzone już wcześniej, zajęcia na Wyspie Bolko, w tym nordic walking, rolki, jogging i ćwiczenia na lodowisku i, zaś nową formą będzie zachęcanie uczniów do aktywności, również samodzielnej, pod hasłem „Krokomierz – piechotą do zdrowia”); zadanie to zostanie zrealizowane w pierwszym semestrze roku szkolnego 2014/2015.

2/ Zdrowe odżywianie (ten drugi temat cieszy się w naszej szkole niesłabnącym powodzeniem, co potwierdza m.in. odbywający się co roku Tydzień Promocji Zdrowia) – realizacja, przewidziana do końca drugiego półrocza, obejmie organizowanie comiesięcznych konkursów kulinarnych, a dla ich zwycięzców - warsztatów gotowania (pierwsze warsztaty będą dotyczyć przygotowania sushi).

Blog Sport w PLO Nr V w Opolu cieszy się dużą popularnością wśród naszych uczniów oraz nauczycieli innych szkół, biorących udział w programie; potwierdza to ilość odwiedzin na naszym fanpage`u.

 

wf z klasą1.jpg  wf z klasą2.jpg

 

wf z klasą3.jpg  wf z klasą4.jpg

 

wf z klasą5.jpg  wf z klasą6.jpg

 

Logowanie