Staże dla uczniów

Wakacyjne staże naszych uczniów - krótkie podsumowanie

Podczas minionych wakacji uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w projekcie „Staże dla uczniów liceów ogólnokształcących miasta Opola”. Projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Możliwość uczestnictwa w Projekcie obwarowana była kilkoma warunkami – takimi, jak odpowiednia średnia ocen czy udokumentowana działalność społeczna.Uczniowie zakwalifikowani do projektu odbyli miesięczny staż
w różnych instytucjach naszego miasta; w zakresie ich obowiązków były głównie prace biurowe. Za wykonywaną pracę uczniowie otrzymali wynagrodzenie oraz certyfikaty potwierdzające udział w stażu.

Przedstawiamy kilka opinii naszych uczniów o stażu:

W lipcu byłam stażystką w Wydziale Podatków i Opłat Lokalnych. Praca biurowa nie była nudna, jak przynajmniej początkowo sądziłam. Chodziłam do niej z przyjemnością,
a każda czynność jaką mi zlecono, sprawiała mi satysfakcję. Wykonując pracę czysto biurową mogłam zdobyć doświadczenie i umiejętności w stosowaniu programów komputerowych, czy wypełnianiu wielu formularzy, statystyk. Zapoznałam się z funkcjonowaniem urzędu. Podczas miesiąca stażu zmieniała się również moja osobowość. Nauczyłam się samoorganizacji, nabrałam większej pewności siebie oraz nauczyłam się pracy w grupie.Poza tym poznałam wielu ciekawych i serdecznych ludzi, których na pewno będę długo bardzo mile wspominać.

A.Cofór, kl. 3D

Swój staż odbyłam w Urzędzie Miasta Opola, w Wydziale Finansowo-Księgowym, a dokładnie w Referacie Wydatków Budżetowych. Ten czas wspominam bardzo dobrze. Zarówno moja opiekunka, jak i inne panie były bardzo miłe. Zawsze panowała przyjazna atmosfera i nigdy nie było nudno. Dowiedziałam się wielu nowych rzeczy, nauczyłam się sporządzać ewidencje i obsługiwać programy do księgowania. Poznałam też zasady, na jakich funkcjonuje nasze miasto. Jest to wiedza, której pewnie nie zdobyłabym nigdzie indziej. Cały okres stażu uważam za bardzo udany, cieszę się, że mogłam w nim uczestniczyć i zachęcam innych, aby wzięli udział w takim projekcie.

Karolina Lipok, 3D

Odbycie stażu w Galerii Sztuki Współczesnej było dla mnie bardzo zaskakującym doświadczeniem. Mogłam dowiedzieć się, jak wygląda praca w Galerii i zapoznać się z jej działalnością promocyjną. Miałam także okazję współpracować z przedstawicielami patronów medialnych GSW. Poznałam rewelacyjnych ludzi, którzy przekazali mi bardzo pozytywną energię. Przygoda związana ze stażem na długo pozostanie w mojej pamięci.

Marta Siergiej, kl. 3E

Moim zdaniem staże zawodowe dla uczniów liceów to bardzo trafny pomysł. Ze względu na rodzaj szkoły, uczniowie liceum nie mają możliwości wypracowania godzin praktyk. Szukając pracy wakacyjnej, zazwyczaj trafiają do punktów gastronomicznych bądź do supermarketów. Program unijny oferuje staże w placówkach, gdzie praca jest typowo biurowa. To bardzo atrakcyjna cecha całego programu. Jestem bardzo zadowolona
z odbytego stażu.

Martyna Kucharzak, kl. 3D

Staże zawodowe dla uczniów liceów ogólnokształcących Miasta Opola 

 

Podobnie jak w zeszłym roku szkolnym ruszył projekt „Staże zawodowe dla uczniów liceów ogólnokształcących Miasta Opola”.

W związku z tym, że zeszłoroczny projekt umożliwiający uczniom opolskich liceów odbycie wakacyjnych staży zawodowych cieszył się tak dużym powodzeniem, udało się zorganizować w tym roku szkolnym drugą edycję projektu.

Oznacza to, że aż 24 uczniów LO V w Opolu), a nie tak jak zapowiadano 12, będzie mogło wziąć udział w projekcie.

„STAŻE ZAWODOWE DLA UCZNIÓW

LICEÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH MIASTA OPOLA – I i II edycja”

Uczniowie, którzy wezmą udział w projekcie, będą mieli szansę na podjęcie pracy we wskazanych jednostkach organizacyjnych Miasta Opola (załącznik nr 4). Staż trwa jeden miesiąc, od 01.07.15r do 30.07.15r lub od 30.07.15r do 31.08.14r. Uczestnik stażu podpisze umowę o uczestnictwo w stażu, a za swoją pracę otrzyma wynagrodzenie, ponad 1500 zł.

Regulamin projektu zamieszczony jest w zakładce „Staże dla uczniów”.

Projekt skierowany jest w pierwszej kolejności do uczniów klas II.

staże edycja I
 
zalacznik_nr_4_do_regulaminu_naboru_i_uczestnictwa_w_projekcie_2015.pdf
zal. nr 1 formularz zgłoszenia poprawny.pdf
za_._nr_3_deklaracja_uczestnictwa.pdf
zal. nr 1 formularz zgłoszenia poprawny.pdf
za_._nr_3_zakres_danych__pefs.pdf
oswiadczenie_o_adresie_i_nr_konta.pdf
zał. nr 3 oswiadczenie uczestnika projektu poprawne.pdf 
 
 staże edycja II
 
o_wiadczenie_o_adresie_i_nr_konta.pdf
o_wiadczenie_uczestnika_projektu___za__cznik_nr_3.pdf
regulamin_naboru_iuczestnictwa_w_projekcie.pdf
za__cznik_nr_3_do_regulaminu__deklaracja_uczestnictwa.pdf
za__cznik_nr_3_do_regulaminu__zakres_danych_pefs.pdf
za__cznik_nr_4_do_regulaminu_naboru_i_uczestnictwa_w_projekcie.pdf
Ankieta_wstepna_Załacznik_nr_2_do_Regulaminu_naboru_i_uczestnictwa_w_projekcie.pdf
Formularz zgloszenia_zalacznik_nr_1_do Regulaminu.pdf
 

 

 

PROJEKT : „Staże zawodowe dla uczniów liceów ogólnokształcących Miasta Opola”

- spostrzeżenia, oceny i garść wrażeń

 

                     Za nami wakacje 2014, czas odpoczynku i szaleństw, ale również czas pierwszych, poważnych doświadczeń zawodowych dla 11 uczniów naszej szkoły, którzy wzięli udział
w projekcie „Staże zawodowe dla uczniów liceów ogólnokształcących Miasta Opola”.

Założeniem Projektu było odbycie miesięcznego, płatnego stażu w jednostkach organizacyjnych Miasta Opola przez uczniów liceów ogólnokształcących naszego miasta.

Staże odbywały się w wydziałach ratusza, m.in. w wydziale europejskim, kultury i sportu informatyki oraz infrastruktury technicznej i gospodarki komunalnej, w jednostkach podległych miastu, takich jak opolskie szkoły, a także Galeria Sztuki Współczesnej, Miejska Biblioteka Publiczna, ogród zoologiczny, Muzeum Polskiej Piosenki czy Zarząd Lokali Komunalnych.

Do udziału w projekcie mogli zgłaszać się głównie uczniowie klas drugich liceów ogólnokształcących, było to główne, ale nie jedyne kryterium.

W projekcie mogli wziąć udział tylko pilni uczniowie - kryterium kwalifikacyjnym były co najmniej dobre wyniki w nauce, kandydaci powinni także wykazywać postawy prospołeczne, to jest działać na rzecz swoich szkół lub być wolontariuszami.

Liczba stażystów z każdego liceum została z góry określona przez organizatorów. Naszej szkole przyznano 11 miejsc. Zgłosiło się jednak znacznie więcej uczniów chętnych do odbycia stażu.
Komisja Rekrutacyjna po rozpatrzeniu wszystkich wniosków wyłoniła 11 uczniów, którzy
w miesiącach lipcu i sierpniu odbyli swoje staże.

Oto kilka postów naszych uczniów- stażystów :

Praca administracyjno- biurowa nie była nudna jak przynajmniej początkowo sądziłam. Mogłam zapoznać się z wieloma problemami rodziców i ich dzieci w wieku gimnazjalnym. Natomiast wykonując pracę czysto biurową mogłam zdobyć doświadczenie i umiejętności w stosowaniu programów komputerowych, czy wypełnianiu wielu formularzy, statystyk. Poza tym poznałam wielu ciekawych i serdecznych ludzi, których na pewno będę długo bardzo mile wspominać.

A. Kubik

Dziś właśnie skończyłam staż w jednej z opolskich szkół i powiem Wam, że trochę mi szkoda... bo chętnie popracowałabym tam dłużej! Chodziłam do niej z przyjemnością, a każda najmniejsza czynność, jaką mi zlecono, sprawiała mi satysfakcję. Przyznam, że lubię pracę w biurze, a gdyby nie staż, pewnie bym o tym nie wiedziała...
Należę do osób, które ciekawi wszystko, co związane z oświatą (sama nie mogę w to uwierzyć, ale okazuje się, że to chyba jednak prawda...), więc radość z odbywania praktyk akurat w takiej placówce była jeszcze większa! Interesujące było poznawanie szkoły od tej "drugiej strony", zaznajamianie się z tym jak np. w kadrach tworzy się akta osobowe (jakże cennych umiejętności kompletowania dokumentów mogłam się wtedy nauczyć!)

O jejku! A jak miło spędzało się czas w sekretariacie (szczególnie, gdy któraś pani przyniosła ciacho...)! Z jaką frajdą bindowało się książki i wrzucało papiery do niszczarki :D

To był dla mnie dobry czas. Nie wiem jak inni stażyści, czy równie dobrze im się podobało, ale ja czułam się tam jak ryba w wodzie... Życzę, byście mieli tyle szczęścia, co ja, jeśli zdecydujecie się na podobny staż w przyszłym roku!

Na koniec wspomnę jeszcze jedno miłe doświadczenie :) Kiedy żegnałam się z moimi przełożonymi (a dodam, że przyniosłam coś słodkiego, co wcześniej specjalnie na ten dzień upiekłam, by osłodzić smutek pożegnań...), zapytali: "A Ty musisz iść 1 września do tej szkoły? Nie możesz u nas zostać?

:)"Co tu więcej mówić? Polecam :) AJ

Staż na wydziale urbanistyki, architektury i budownictwa to ciekawe doświadczenie. Dzięki niemu mogłam poznać pracę urzędu i to w bardzo miłej atmosferze. Praca często odbywała się w terenie, więc nie musiałam ciągle przebywać w czterech ścianach, choć zajęcia w biurze także mają swoje zalety. :)DJ”

„Witam serdecznie :)

Chciałbym się podzielić moją opinią na temat staży dla licealistów miasta Opola.

W lipcu byłem stażystą w Urzędzie Miasta Opola w Wydziale Infrastruktury Technicznej
i Gospodarki Komunalnej. Każdy wydział dzieli się na referaty. W moim Wydziale większość swoich godzin stażowych spędziłem w Referacie Gospodarki Komunalnej. Przed rozpoczęciem stażu miałem obawy o to, w jaki sposób mój opiekun Pani Beata Grzesiak "zainteresuje" się mną. Bardzo chciałem, abym był traktowany jako normalny pracownik, który ma swoje obowiązki
i zadania. Bałem się, że ten staż będzie stereotypowy, czyli przysłowiowe" przynieś, zanieś, pozamiataj", "zrób kawę", "pokseruj", " zajmij się sobą", "poniszcz dokumenty". Dzięki wspaniałemu zaangażowaniu Pani Grzesiak miałem możliwość przeżycia stażu, który jest całkowitą odwrotnością stereotypowego funkcjonowania praktyk zawodowych. Miałem swoje obowiązki, które musiałem codziennie wypełniać, zostałem zapoznany z obiegiem dokumentów przychodzących/wychodzących w Urzędzie, nauczyłem się obsługi kilku programów, które są spotykane tylko w Urzędzie Miasta Opola. Zapoznałem się z funkcjonowaniem urzędu. Dowiedziałem się, w jaki sposób, jako petent, załatwić swoją sprawę. Podczas stażu obaliły się również w mojej psychice stereotypy "urzędasa". Poznałem wielu wspaniałych ludzi, od sprzątaczek, przez kierowników, po Panie Mecenas Urzędu. Cały miesiąc stażu zmienił również moją osobowość - nauczyłem się samoorganizacji, nabrałem większej pewności siebie oraz nauczyłem się pracy w grupie, a przede wszystkim nabrałem większego szacunku do pieniędzy. Podczas stażu miałem parę "wycieczek edukacyjnych", podczas których zapoznałem się
z funkcjonowaniem gospodarki odpadami.

Dzięki odbytemu stażowi czuję się bardziej doświadczony zawodowo, mam większą szansę na zatrudnienie oraz nauczyłem się pracować w zakładzie pracy, co wbrew pozorom wymaga zaangażowania i "dania coś od siebie" . Mimo że to był tylko jeden miesiąc, uważam, że taki staż powinien być obowiązkowy, nawet w liceum. Bez przedmiotów zawodowych, poradziłem sobie
w pracy, zatem każdy licealista znalazłby coś dla siebie i bez problemu stanąłby na wysokości zadania :)

Miesiąc lipiec dla mnie był bardzo owocny i bardzo chciałbym podziękować mojej Pani Opiekun Beacie Grzesiak za zaangażowanie i cierpliwość, Pani Jolancie Soppie za pomoc w przygotowaniu
i pozytywnym nastawieniu do pracy podczas wakacji oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i przeprowadzenie tak wspaniałego i potrzebnego projektu stażowego. 

Moje wrażenia odnośnie projektu są bardzo pozytywne i dotychczas były to dla mnie najciekawsze
i najbardziej owocne wakacje w życiu. 

Pozdrawiam

 Mateusz Glattki, uczeń kl. IIIC”:)

            W maju/ czerwcu 2015 ruszy nabór do drugiej edycji Projektu. Jak widać, jest o co walczyć… Uczcie się więc pilnie, działajcie, a w maju 2015 zapraszamy do udziału w stażu. Informacje o rekrutacji zamieścimy na stronie.

                                                                                                Do zobaczenia!

                                                                               Jolanta Soppa – szkolny doradca zawodowy

 Logowanie