Ratownictwo i PCK

Ratownictwo

Na warsztatch pierwszej pomocy

W poniedziałek 29 maja 2017 r grupa naszych uczniów: Dominika Kościelak z II B, Julia Suszanowicz z II B, Michalina Poprzeczny z I A i Kuba Włoch z I A wraz z opiekunem p.Bożeną Bujacz uczestniczyła w warsztatach z pierwszej pomocy. Organizatorami byli Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, Opolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Opolu i Urząd Miasta Opola, a warsztaty odbywały się na Stadionie lekkoatletycznym im.Opolskich Olimpijczyków.

  pp17 1   pp17 2

Na początku nasza czwórka została mile zaskoczona poczęstunkiem. Zajęcia praktyczne naszej grupy odbywać się miały od godz.11, a do tego czasu mieliśmy przyjemność i dużą frajdę skorzystać ze ścianki wspinaczkowej, symulatora dachowania oraz zmierzyliśmy się z próbą gaszenia pożaru. Panowie strażacy byli na tyle mili, że pozwolili nam się ochłodzić i odegraliśmy „bitwę na wodę” w 30-sto stopniowym upale. Potem przyszedł czas na właściwe warsztaty. Każda grupa trenowała udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej na sześciu różnych stanowiskach. Udoskonalaliśmy nasze umiejętności tamowania krwotoków, opatrywania złamanych kończyn, zaopatrywania ciała obcego w ranie oraz resuscytację krążeniowo-oddechową z użyciem defibrylatora AED. Nauczyliśmy się również zasad badania fizykalnego, co jest już bardziej zaawansowaną wiedzą ratowników medycznych. Nabyliśmy zarówno wiedzę praktyczną, jak i teoretyczną od ludzi, którzy z sytuacjami zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego mają styczność na co dzień.

  pp17 3   pp17 4

Kończąc chciałbym podziękować wszystkim organizatorom, dyrekcji naszej szkoły oraz pani Bujacz za możliwość uczestnictwa w tak świetnym przedsięwzięciu.

   pp17 5

                                                                                                                                                   Kuba Włoch kl I A

Podsumowanie „Dnia Krwi”

 

       We wtorek 5. marca w naszej szkole odbył się „Dzień Krwi”. Na trzeciej lekcji przeprowadzony został indywidualny konkurs Wiedzy o Krwi. Wzięło w nim udział 31 uczniów z całej szkoły. Poziom był naprawdę bardzo wysoki. Najlepsze wyniki uzyskali: Ula Leszyńska (IIA), Dominika Oliwa (IIA) i Mateusz Szurpicki (IIF);

     Na czwartej lekcji klasy: IA, IIA, IID, IIE spotkały się z prezesem Oddziału Rejonowego PCK w Opolu. Wygłoszona przez pana Janusza Mogilnickiego prelekcja dotyczyła krwi i krwiodawstwa.
     W tym samym czasie komisja w składzie: p. dyr.
Katorosz, p. dyr. Pluta, p. Błażewska i p. Dróżdż oceniała przebranie i wystrój klas. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce – klasa IC: za wyjątkowe stroje wampirów;

II miejsce – klasa IID: za najciekawszy wystrój klasy;

III miejsce – klasa IA: za dekorację klasy i przebranie; 


         Dla tych trzech klas nagrodą jest „dzień bez pytania”. Ponadto „
dzień bez pytania” przysługuje także klasie IIA, za zaangażowanie i pomoc w organizacji akcji.

         Od rana działała szkolna kawiarenka. Można było kupić: ciasto, sałatki, tosty i gofry. Zebrano 222,55zł! Cały dochód został przekazany na konto fundacji „Iskierka” działającej na rzecz dzieci     z chorobą nowotworową, a konkretnie dla siedmioletniej Klaudii Pająk.

           W łączniku szkoły można było podziwiać plakaty wykonane przez Martę Zator (IIA) i Anetę Polaczek (IIF) zachęcające do oddawania krwi oraz plakaty na temat krwi i krwiodawstwa.
 

 

„Gesty dobroci są jak letnie kwiaty wsunięte między kartki książki: uczucia z nimi związane ożywają nawet po latach.”

Pam Brown

 

Pragę gorąco podziękować wszystkim, bez których nie byłoby możliwe przeprowadzenie tego projektu:

- Dyrekcji Szkoły za umożliwienie zorganizowania „Dnia Krwi” i prace w komisji konkursowej;

- panu Januszowi Mogilnickiemu - Prezesowi Opolskiego Oddziału PCK, za wygłoszoną prelekcję; 

- Paniom Katarzynie Błażewskiej i Agnieszce Zmitrowicz za pomoc i wsparcie;

- wszystkim koleżankom i kolegom za każdą pomoc i miłą atmosferę;

 

       Mam nadzieję, że miniony dzień będziecie miło wspominać!  

  

Emilia Farion, kl. 2A

 

         W lipcowym numerze „Biuletynu Informacyjnego ” Opolskiego Centrum Onkologii ukazał się obszerny artykuł i podziękowania dla uczennic klasy IIB: Julii Konrad, Ani Meinel, Ani Woszek i Alicji Buszke za pomoc w przygotowaniu i organizacji czerwcowej imprezy.

 

Więcej w biuletynie Smile

      W sobotę 28.04.2012 r. w Zespole Szkół przy ul. Hallera w Opolu odbyły się XX Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy. Poziom tegorocznych zmagań był wyjątkowo wysoki, co wynikało m.in. z faktu, że w składach kilku drużyn byli czynni ratownicy Grupy Ratownictwa Medycznego PCK i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Naszą szkołę reprezentował zespół z klasy IIB, w składzie:

Natalia Wróbel; Kasia Filla; Alicja Jarzynka; Paulina Gebauer i Jagoda Marek

         Wcześniej dziewczyny zdobyły tytuł najlepszej drużyny 5 LO w zorganizowanych w marcu Mistrzostwach Szkolnych, jednocześnie gwarantując sobie prawo do reprezentowania naszej szkoły w etapie rejonowym mistrzostw. Również tym razem ekipa Natalii  nie zawiodła, mimo, że rywalizacja była zacięta. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko umiejętnościami praktycznymi, ale i znajomością teorii. Oprócz testu dotyczącego zagadnień z ratownictwa medycznego organizatorzy przygotowali dla startujących zespołów pięć stacji, na których upozorowane były różne sytuacje związane z zagrożeniem zdrowia lub życia ludzkiego. Nasza drużyna zdobyła łącznie 103 punkty , nieznacznie ustępując zespołowi gospodarzy mistrzostw i zwycięskiej drużynie z IILO.

Serdecznie gratulujemySmile

 

           W dniu 16.11.2011 r. w ramach „Tygodnia Promocji Zdrowia” klasa ID zorganizowała „Dzień Wampira” mający na celu rozpropagowanie idei honorowego krwiodawstwa i zachęcenie uczniów naszej szkoły do wstąpienia do grona szkół zrzeszających krwiodawców. Do tej pory byliśmy jedyną szkołą ponadgimnazjalną w Opolu, która nie miała zarejestrowanych krwiodawców. Z przyjemnością informuję, że wg danych RCK i K w Opolu, z naszej szkoły zarejestrowało się dwudziestu uczniów (stan na dzień 31.12.11 r.) z których największą ilość krwi oddał Michał Krzemień (1000 ml). Kolejna akcja związana z oddawaniem krwi organizowana jest w dniu 30 marca w Kampusie Politechniki Opolskiej.

Więcej informacji na stronie: http://www.rckik-opole.com.pl/

Logowanie