Język niemiecki

Język niemiecki

Nietypowa lekcja – fizyka po niemiecku

2 marca 2017 r. na lekcji języka niemieckiego w kl. 3A pojawił się gość z Politechniki Opolskiej – dr Franciszek Gajda, by po niemiecku poprowadzić lekcję fizyki. Ponieważ uczniowie nie byli uprzedzeni o spotkaniu, początkowo na ich twarzach widać było zdumienie. Prowadzący zajęcia wykładowca Katedry Fizyki PO nie zrażał się tym, przeciwnie – coraz bardziej angażował uczniów do pracy na lekcji, a nawet do rozwiązywania równań przy tablicy. Mimo że posługiwał się językiem niemieckim, uczniowie zrozumieli poszczególne aspekty tematu. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, które udowodniło, że język obcy nie jest żadną barierą.

Zajęcia te uświadomiły uczniom, że można połączyć znajomość języka obcego z przedmiotem ścisłym – fizyką i informatyką, a pan dr Gajda przekonywał ich, że studenci kierunków (nie tylko bilingwalnych) często wyjeżdżają na półroczne praktyki do Niemiec, a nawiązane tam kontakty i zdobywane umiejętności są bardzo poszukiwane w perspektywie regionalnych potrzeb rynku, gwarantując pracę w wielu polsko-niemieckich firmach, nie tylko na Opolszczyźnie.

Tekst: Małgorzata Lisowska

Więcej niż łza w oceanie – „ Mehr als eine Träne im Ozean”

Dnia 9 marca 2016 r. grupa młodzieży z naszej szkoły miała okazję na niecodzienne spotkanie z j. niemieckim. W ramach 16 Wiosny Austriackiej w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego odbyło się bowiem muzyczno – literackie przedstawienie sceniczne „ Mehr als eine Träne im Ozean” z tekstami Manesa Sperbera. Młodzież mogła dzięki uczestnictwu w tym wydarzeniu poznać historię życia żydowskiego psychologa i pisarza tworzącego w j. niemieckim.

Sztukę wystawili aktorzy i dziennikarze ze Styrii ( Steiermark), zaprzyjaźnionego z Opolszczyzną regionu w Austrii.

Ewa Młodawska

39. Olimpiada Języka Niemieckiego

Dnia 6 listopada 2015 r. odbyły się eliminacje szkolne 39. OJN.

 Do etapu okręgowego zakwalifikowali się następujący uczniowie:

  1. Justyna Kasperek
  2. Szaton Magdalena
  3. Dziuk Sandra
  4. Czakaj Lennard
  5. Świec Julia
  6. Deja Franciska
  7. Leja Karolina

Eliminacje  okręgowe (część pisemna) odbędą  się dnia  15.01.2016

Powodzenia!

Wycieczka do Drezna

11.12.2014

Pędzący na saniach Mikołaj, ruszające się czarownice,świece, przeróżne ozdoby i dekoracje świąteczne, ludowe rękodzieło, grzane wino bulgoczące w wielkich kotłach,  pieczona kiełbaska, naleśniki z nutellą, oblewane czekoladą banany, winogrona i jabłka, prażone migdały, orzechy i pieczone kasztany; wszystko to tonące w morzu różnokolorowych światełek – tak właśnie wygląda typowy niemiecki Weihnachtsmarkt.

 Grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką pani Dyrektor Danuty Katorosz oraz pań: Anity Wodarz – Raudzis i Agnieszki Wojnowskiej wybrała się 11 grudnia do Drezna, stolicy Saksonii , aby tam właśnie poczuć  wspaniałą, świąteczną atmosferę.

Jednak nie tylko jarmark stanowił atrakcję tej jednodniowej wycieczki. W programie znalazły się także m. in.: Galeria Obrazów Starych Mistrzów, zawierająca bogate zbiory malarstwa europejskiego, m.in. dzieła Rubensa, Rembrandta, Dűrera, oraz  Muzeum Higieny.

Mamy nadzieję, że wycieczka podobała się wszystkim uczestnikom i już dzisiaj zapraszamy na kolejną w przyszłym roku!

Frohe Weihnachten!

Tekst: Ewa Młodawska

 

drezno1.JPG  drezno2.JPG

 

 

 

  

 

 

 

Wyniki I etapu 37. Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego

Następujący uczniowie  zakwalifikowali się do 2 etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego: Małyska Tomasz, Kazik Karolina, Kuc Paulina , Przybyła Dawid , Mencel Sybilla, Koźlik Tomasz, Kensy Michael.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na eliminacjach okręgowych, które odbędą się w dniach 8-9 lutego 2013 r.

Logowanie