Język angielski

Język angielski

Poczuj się jak licealista - zajęcia z języka angielskiego

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o kulturze krajów anglojęzycznych? Poszerzyć swoją wiedzę z zakresu gramatyki i słownictwa z języka angielskiego? Udoskonalić umiejętności rozumienia tekstu słuchanego i pisanego?

To zajęcia dla Ciebie!

Serdecznie zapraszamy uczniów gimnazjów na otwarte zajęcia z języka angielskiego, które będą się odbywać w soboty (18XI, 2XII, 16 XII, 3II, 17II, 3III, 17III, 7IV, 21IV) o godz. 10.00 w sali nr 15 (II piętro).

We are waiting for you!

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/18

Dnia 4 września 2017 roku odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr V w Opolu. Z tej okazji wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami spotkali się w auli.

Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie przywitano wszystkich zgromadzonych i głos zabrał  Pan Dyrektor Romuald  Florczak. Słowami otuchy powitał wszystkich nauczycieli i uczniów.

Po przemówieniu Dyrekcji wprowadziła nas w świetny nastrój klasa II D, która przygotowała fantastyczne przedstawienie. Artystycznie uzdolnieni uczniowie klasy, czyli Adrianna Miszta, Marlena Kandzia oraz Mateusz Maciołek zagrali utwory na saksofonie, skrzypcach i pianinie. Następnie  mogliśmy obejrzeć występ teatralny, który ukazywał rozpoczęcie roku szkolnego z przymrużeniem oka. Na finał klasa IID wykonała wspólnie „ The Cup Song”, który najbardziej podobał się publiczności. Całą uroczystość poprowadzili Wiktoria Januć oraz Łukasz Weinert.  Nad wszystkim czuwała Pani Joanna Dobrzyńska-Róg, która jest wychowawcą klasy
II D.

Autor: Wiktoria Januć

 

2017 1

2017 2

2017 3

2017 4

2 czerwca 2017r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyło się spotkanie z panią konsul Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Pamnellą DeVolder. Uczestniczyli w nim uczniowie z klasy 2B pod opieką pani Joanny Dobrzyńskiej-Róg.

Pani DeVolder jest konsulem do spraw prasy i kultury. Dopiero uczy się języka polskiego, więc całe spotkanie odbyło się w języku angielskim. Pani konsul opowiadała o czarnoskórym mężczyźnie – Gordonie Parksie – żyjącym w latach 1912-2006. Był on fotografem, który skupił swoją karierę na walce o prawa człowieka oraz domagał się również równości wszystkich nacji. Był on niezwykle utalentowany, o czym świadczy zaistnienie w świecie fotografii pomimo dyskryminacji rasowej panującej w tamtych latach. Ma na swoim koncie modowe fotografie i portrety, które ukazały się w znanych magazynach takich jak „Vogue”.

Pani konsul towarzyszyło kilka Polek, które są obecnie stażystkami w konsulacie. Udzieliły one uczniom informacji, jak dostać się na staż w konsulacie, czym się zajmują oraz ile trwa cały proces rekrutacji. Po spotkaniu chętni mieli okazję prywatnie porozmawiać z panią DeVolder. Rozmowa przebiegała w bardzo sympatycznej i otwartej atmosferze. Poruszone zostały m.in. tematy wiz, postrzegania Polaków przez Amerykanów oraz tematy filmowe.
Spotkanie bardzo się udało, uczniowie mieli okazję podszkolić się w języku angielskim, usłyszeć o ciekawej osobistości oraz dostać odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące Stanów Zjednoczonych.

Agnieszka Rybij kl. 2B

Wizyta studyjna w Parlamencie Europejskim

Bruksela17 3

30 maja 2017 r. czworo uczniowiów klas 1B i 2B, wraz z opiekunami panią Teresą Seremak oraz panem Sebastianem Radujem, mieli okazję odwiedzić Brukselę oraz portowe miasto Belgii, Brugię. Wszystko to dzięki aktywnym udziale w dyskusji z panią poseł Danutą Jazłowiecką podczas corocznej edycji konkursu tłumaczenia symultanicznego ,,Pokaż język”, która odbywała się na Politechnice Opolskiej.

Bruksela, to miasto wielokulturowe, które jest jednym z najważniejszym miejsc dla Unii Europejskiej. To właśnie w tym miejscu znajduje się Parlament Europejski, składający się z wielu gmachów budynków, siedzib polityków oraz muzeum dokumentującego całą działalność UE ,,Parlamentarium”. Była to świetna okazja, by zobaczyć, jak jedna z największych instytucji unijnych funkcjonuje na co dzień. Dodatkowo zwiedziliśmy stare miasto, rynek oraz zobaczyliśmy znak rozpoznawczy Brukseli- rzeźbę Manekeena. Nie samym zwiedzaniem jednak człowiek żyje - pamiętajmy, iż Belgia słynie z flamandzkich przysmaków, dlatego musieliśmy spróbować regionalnej czekolady oraz belgijskich frytek. W Brugii z kolei mieliśmy więcej czasu wolnego i dzięki tej swobodzie dostrzegliśmy, jak naprawdę wygląda zwykłe życie Belgów oraz poznaliśmy bliżej ich kulturę.

Myślę, że dla każdego z nas wycieczka ta była świetną okazją, by zdać sobie sprawę jak ważną instytucją jest Unia Europejska, jak wiele krajów zrzesza ze sobą i co Polska zyskała dzięki swojemu członkostwu. Dodatkowo, była to dobra okazja, by w praktyce sprawdzić swoje zdolności lingwistyczne.

                                                                                                          Tekst: Natalia Kossowska (kl. 1B)

Bruksela17 1

  Bruksela17 2

Logowanie