Imprezy szkolne

Uroczystości szkolne

,, W Waszej ręce jest świat

  Jeśli chcecie będzie jasny, genialny.”

Były to słowa przewodnie uroczystości z okazji dwudziestej siódmej rocznicy nadania Zespołowi Szkół imienia Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego. 

 

Uroczystość odbyła się dnia 25 października 2017 roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu. Wzięli w niej udział dyrekcja, nauczyciele, pracownicy, uczniowie oraz przyjaciele Zespołu Szkół.

Pierwszym punktem święta była uroczysta msza w godzinach porannych, odprawiona przez przyjaciela szkoły Ojca Dyrektora Ignacego Wojciecha Szczytowskiego.

Następnie wszyscy zajęli miejsca w auli i rozpoczęła się oficjalna część uroczystości, usłyszeliśmy przemowę Pana Dyrektora Romualda Florczaka oraz Zastępcy Naczelnika Wydziału Oświaty w Opolu, Pani Krystyny Dworeckiej.

 

 

Byliśmy również świadkami ślubowania uczniów klas pierwszych oraz przekazania sztandaru klasom drugim. Odczytane zostały również wyniki konkursu Prymasowskiego, który odbył się kilka dni wcześniej.

Po części oficjalnej mogliśmy podziwiać występy uczniów. Artyści zaprezentowali swoje muzyczne talenty i z pewnością wywarli na nas pozytywne wrażenie.

 

 

Całe przedsięwzięcie to wspólna praca uczniów zespołu szkół, które zostanie zapamiętane jako jedno z ważniejszych momentów w życiu szkoły. Mądre myśli Prymasa, które są stale aktualne na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci.

 

 

,, Nie wystarczy urodzić się człowiekiem,

   trzeba jeszcze być człowiekiem...”

 

Tekst: Zofia Chrobak kl. IID

Zdjęcia: Jessica Twardoń kl. IIF, Karolina Malik kl.IID

Gratulacje i pożegnania na koniec roku szkolnego 2016/2017

23 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2016/17. Na początku został wprowadzony sztandar, a zaraz po nim uroczyście odśpiewaliśmy aż trzy zwrotki hymnu, co Pani Dyrektor niezwykle przypadło do gustu. Tegoroczna uroczystość była szczególnie ważna, ponieważ była to ostatnia, w jakiej uczestniczyła z nami – jako Dyrektor Szkoły - Pani Danuta Katorosz.

   zr17 7

Po hymnie zostało wygłoszone przemówienie, które nie było wcześniej przygotowane – zresztą jak każde skierowane do uczniów V LO. Nieraz wspominała o tym, że wszystko, o czym mówi, bierze z głębi serca i zawsze przekazuje słowa, wkładając w nie uczucia w najczystszej postaci. Nie każdy, pełniący tak ważną funkcję byłby w stanie mówić rzeczy spontanicznie, dlatego tym bardziej zawsze docenialiśmy wszelkie słowa, które Pani Dyrektor do nas kierowała – ponieważ były szczere w stu procentach. Po przemowie odbyło się wręczenie świadectw z wyróżnieniami i podziękowań dla uczniów, którzy szczególnie zasłużyli się dla szkoły, biorąc czynny udział w różnego rodzajach konkursach, olimpiadach, turniejach.

zr17 3

zr17 15  zr17 16

Z kolei Pani Dyrektor zostały wręczone upominki, którymi chcieliśmy godnie podziękować jej za wszystkie spędzone z nami lata i życzyć przyjemności oraz zasłużonego odpoczynku w dalszym życiu. Samorząd wraz z opiekunem – mgr Teresą Seremak – przygotował krótką prezentację, przedstawiającą postać Pani Dyrektor na przestrzeni lat, by pokazać, jak długo czuwała nad całą szkolną społecznością oraz symboliczne, aczkolwiek bardzo ważne upominki – m. in. zdjęcie budynku szkoły, by nigdy nie został wyparty z pamięci, bukiet słoneczników, by rozświetlał nadchodzące dni, a także kubek, by wypić coś dobrego i pozytywnie nas wspomnieć. Pani Danucie Katorosz została wręczona również laurka, podpisana przez uczniów, w środku której znajdowały się szczere życzenia, a także bukiet kwiatów.

zr17 19

Po zakończeniu części oficjalnej, sztandar został wyprowadzony i rozpoczęła się część artystyczna uroczystości. Na scenie zostały pokrótce przedstawione plany na wakacje, jakie zapewne większość z nas robi pod koniec roku szkolnego, w postaci krótkich i śmiesznych scenek. W końcu kto nie chciałby na wakacjach w końcu odespać tych wszystkich godzin albo znaleźć dobrej pracy, by móc zarobić potrzebne na wszelkie wydatki pieniądze? Nie zapominamy jednak o tym, że do wszystkiego trzeba dążyć powoli i przeskakiwać wszelkie rzucane pod nogi kłody. Dlatego też, widzieliśmy plany przedstawione ze strony oczekiwań i rzeczywistości, by wiedzieć, jak wysoko powinniśmy stawiać sobie poprzeczkę i jakie wybierać drogi.

zr17 8  zr17 9

zr17 10 

Po skończonej części artystycznej wychowawcy ze swoimi uczniami rozeszli się do wyznaczonych klas, by tam wręczyć pozostałe świadectwa. Mamy nadzieję, że ten piękny dzień zostanie na długo w naszej pamięci, a u Pani Dyrektor pozostanie schowany głęboko na dnie serca.

Program uroczystości zakończenia roku został przygotowany przez uczniów klasy 2D oraz ich wychowawczynię mgr Elżbietę Dróżdż.

  zr17 20

Życzymy przyjemnie spędzonych wakacji i dużo słońca na najbliższe dwa miesiące. A przede wszystkim - by wszelkie oczekiwania stały się rzeczywistością!

Tekst: Patrycja Drabik – uczennica klasy (już) III D

Zdjęcia: Magdalena Nowak (jw.)

 

Pożegnanie absolwentów 2017

„W Twojej ręce jest świat, gdy zachcesz, będzie jasny, genialny…”

               To przesłanie towarzyszyło uroczystości zakończenia roku szkolnego 2016/2017 dla klas trzecich PLO nr V w Opolu, które odbyło się 28.04.2017r. Abiturienci wraz z rodzicami przybyli do sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu, by po raz ostatni wysłuchać, w części oficjalnej, przemówienia pani dyrektor Danuty Katorosz. Pani Dyrektor pięknie mówiła o mijającym czasie, o wyborach, które stoją przed maturzystami, o egzaminach, dzięki którym młodzi ludzie będą mogli spełniać swoje marzenia. Wejście w dorosłe życie na pewno nie jest łatwe, ale…: „W Twojej ręce jest świat…”

Pani Dyrektor wręczyła szczególne nagrody – Prymasy. Jest to najwyższe wyróżnienie na szczeblu szkolnym, przyznawane przez Kapitułę za wyjątkowe osiągnięcia uczniów na różnych płaszczyznach.

Pierwszą spośród nich to Prymas Prymus – tę nagrodę otrzymała Agata Buszke z kl. III B.

   pa6

Kolejną nagrodę Prymasa w kategorii Uczeń Artysta Pani Dyrektor wręczyła Poli Ewie Czyżewskiej z kl. III D. „Sic itur ad astra” – tak się zmierza do gwiazd!

pa4

W kategorii Uczeń Olimpijczyk nagrodę odebrał z rąk Pani Dyrektor Mateusz Wrotny z kl. III F. „Trzymaj się swoich ideałów. Maszeruj śmiało Wielkie biografie powstają z ruchu do przodu, a nie z oglądania się wstecz”. Słowa Paula Coehlo towarzyszyły otrzymywanej przez Mateusza nagrodzie.

   pa5

Nagrodę Prymas Społecznik Pani Dyrektor wręczyła Wiktorii Halupczok z kl. III B. Słowa Stefana Wyszyńskiego brzmiały w tym momencie niezwykle sugestywnie: „Pomaganie całemu światu zaczyna się od pomocy niesionej w najbliższym otoczeniu”.

pa1

Mirela Hendel z kl. III E to zwyciężczyni wśród nominowanych w kategorii Uczeń Sportowiec. Pani Dyrektor wręczając statuetkę Prymas Sportowiec podkreślała walkę fair play między Kandydatami.

   pa2

W kategorii Osobowość zwyciężył Sebastian Stanik z kl. III A. Uczeń niezwykle wzruszony tym wyróżnieniem odebrał statuetkę z rąk Pani Dyrektor i wysłuchał słów uznania. Carpe diem!

   pa3

Prymas Supermaturzysta to nagroda dla ucznia, który najlepiej zda egzamin dojrzałości, a jego wyniki będą najwyższe. Tę tajemnicę odsłoni Pani Dyrektor dopiero we wrześniu bieżącego roku.

Czas przeznaczony na wręczenie świadectw wypełnił kolejną część uroczystości. Uczniowie poszczególnych klas, często wraz z rodzicami, jeśli świadectwo było z wyróżnieniem, odbierali na scenie dokumenty. Klasy dziękowały Dyrekcji, Wychowawcy, Nauczycielom. Wzruszenie, łzy, słowa uznania dominowały podczas tej części uroczystości.pa14  pa11pa15  pa10pa8  pa12

By uświetnić te chwile, młodzież klas pierwszych i drugich występowała z przygotowanym wcześniej repertuarem, na który złożyły się piosenki, mini koncert muzyki poważniej oraz taniec współczesny. Niewątpliwą atrakcją uroczystego zakończenia roku szkolnego dla tegorocznych maturzystów był brawurowy występ big bendu pod dyrekcją pana Jacka Hornika. Mocne, rockowe utwory doskonale zagrane i zaśpiewane przez czterech utalentowanych panów z V LO zakończyły ten wyjątkowy dzień.pa17 20  pa17 22pa17 23  pa17 24pa17 25  pa17 26

Ale… nie smućmy się, bo życie składa się z przywitań i pożegnań i jak mawiał Winston Churchill: „To nie koniec, to nawet nie jest początek końca, to dopiero koniec początku”.

Tekst: Anna Klimczyk

Zdjęcia: Andrzej Kowalczyk

Jest taki jeden dzień w roku...

Przeszłość to nie to, co mija, tylko to, co pozostało po tym, co minęło.

Wtorek, 25 października 2016 roku. Kolejny dzień tygodnia. Uczniowie podążają w stronę swych szkół, rozpoczynają się uliczne korki, za oknami kropi deszcz. Dzień zapowiada się zupełnie zwyczajnie, ale nie dla wszystkich...

Godzina 9.00. Na korytarzach Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia w Opolu pusto. Słychać jedynie długotrwałą ciszę, nieprzerywaną dzwonkiem lekcyjnym, ponieważ tego dnia wszystko odbywa się zupełnie inaczej niż zwykle...

Tym razem młodzież V LO wraz z uczniami całego zespołu udała się do kościoła, znajdującego się przy Wyższym Seminarium Duchownym. Tam, wraz z dyrekcją, obecnymi i dawnymi nauczycielami, uczestniczyliśmy w mszy świętej, której przewodniczył nasz ksiądz – Paweł Michalewski. W ten sposób oficjalnie rozpoczęliśmy 26. rocznicę obchodów Święta Patrona Szkoły.

   P16 7

Około godz. 10.00 przeszliśmy do auli Seminarium, gdzie odbyła się dalsza część tego wydarzenia. Uczestników tradycyjnie przywitała muzyka Chopina w wykonaniu naszego ucznia. Po odśpiewaniu hymnu, nauczyciel-katecheta Paweł Pieczonka wystąpił z przemówieniem o Patronie – Kardynale Stefanie Wyszyńskim. Była to bardzo pouczająca lekcja o tej tak ważnej dla polskiej historii postaci.

  P16 11

Następnie nadszedł czas na ogłoszenie wyników Turnieju Prymasowskiego i wręczenie nagród przez Panią Dyrektor. Warto dodać, że konkurs został zorganizowany po raz jedenasty. Rywalizacja, jak co roku, była bardzo zacięta. Cieszy fakt, że zespoły trójek klasowych wykazują się szeroką wiedzą o życiu naszego Patrona. W tym roku po raz pierwszy zwyciężyła drużyna Zaocznego Liceum Ogólnokształcącego, tuż za nią uplasowali się uczniowie z klas IE i IA V LO.

P16 9

Stałym elementem naszego święta jest uroczyste przekazywanie sztandaru. Wśród absolutnej ciszy przejęli go uczniowie klas drugich, aby dumnie nosić go w szczególnie ważnych dla szkoły momentach. Była to wzruszająca chwila tak dla młodzieży, jak i dorosłych.

P16 8

Następnie nadszedł czas na ślubowanie uczniów klas pierwszych. Reprezentanci każdego oddziału pod sztandarem przyrzekali wypełniać swoje obowiązki, dumnie reprezentować szkołę, uczyć się systematycznie, a przede wszystkim być przykładem dla innych.

   P16 10

      P16 12

   P16 3   P16 6

   P16 5   P16 2

   P16 1   

Po części oficjalnej podziwialiśmy rozwijające się talenty naszych uczniów, instrumentalne, wokalne i taneczne. W tym dniu mogliśmy usłyszeć m.in. utwory grane na fortepianie, skrzypcach, akordeonie i gitarach. Program artystyczny, przygotowany pod opieką pań Joanny Mochniak i Małgorzaty Żebrowskiej bardzo podobał się publiczności, która nagradzała artystów gromkimi brawami. Niewątpliwie świadczy to o tym, że nasze liceum to prawdziwa kuźnia talentów! 

  P16 4

Dokładnie 25 października 1990 ówczesny kurator oświaty Czesław Chmielewski nadał naszej szkole imię Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Już od 26 lat dumnie obchodzimy dzień tak ważny dla naszej szkolnej społeczności, a swoją postawą potwierdzamy słowa naszego Patrona: „Warto służyć każdemu człowiekowi i dla każdego warto się poświęcić.”

Mimo że dzień upłynął pod deszczowym akcentem, na twarzach dyrekcji, nauczycieli, pracowników i uczniów gościły uśmiech i radość. A ponieważ święto to wyjątkowe dla nas, śmiało można powiedzieć, że jest to jedyny taki dzień w roku...

Tekst: Damian Pielorz z kl. II E

Zdjęcia: Błażej Środa z kl. III C i

Dnia 25 października obchodziliśmy święto patrona naszego zespołu szkół – Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zajęcia szkolne były odwołane, a uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi szkoły uczestniczyli w uroczystej mszy świętej i wyjątkowej akademii. Podczas , której została nam przybliżona niezwykła sylwetka naszego wielkiego patrona. Udział w uroczystość i podziwianie występów artystycznych przygotowanych przez naszych utalentowanych uczniów było wspaniałym sposobem  na upamiętnienie Prymasa Tysiąclecia. Jednak najwynioślejszymi chwilami tego dnia były przekazanie sztandaru nowemu pocztowi oraz ślubowanie przedstawicieli klas pierwszych.

Podczas apelu zostały wręczone nagrody dla zwycięzców tegorocznej edycji Konkursu Prymasowskiego, którymi pierwszy raz w historii rywalizacji została reprezentacja liceum zaocznego.

Gratulujemy zwycięzcom i serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizacje obchodów tego szczególnego dnia.

 

SU

Logowanie